بررسی رابطه قیمت مسکن با نوسانات دلار

قیمت مسکن پایتخت در شرایطی کماکان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد که معاملات در مسیر کاهش قرار دارد. با این وجود، در شهریورماه ۱۳۹۷ رکود افزایش ماهیانه و سالیانه قیمت مسکن طی شش ماه اخیر شکسته شد.

آن‌ طور که بانک مرکزی گزارش داد، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی شهر تهران ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۹.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۴.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

معاملات ولی مانند ماه‌های گذشته سیر نزولی داشته است. در شهریورماه ۱۳۹۷ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳.۹ و ۳۳.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این شرایط بعضی معتقدند هرچه قیمت مسکن متاثر از رشد بازارهای ارز و سکه بالا برود رکود بازار مسکن عمیق‌تر می‌شود.

کارشناسان معتقدند رابطه‌ی ارز و مسکن دوگانه است؛ بدین صورت که بازار ارز هم تاثیر منفی و هم تاثیر مثبت بر بازار مسکن می‌گذارد.

دلار و مسکن

از یک بعد دلار به عنوان رقیب مسکن، وقتی که برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌شود طبیعتا اقبال به مسکن کاهش می‌یابد؛ زیرا مسکن کالایی است که تغییرات کندی دارد، بنابراین سرمایه‌گذاران در کوتاه مدت تمایل دارند به سمت دلار، ‌طلا و بورس بروند.

از سوی دیگر افزایش دلار علامتی می‌دهد که ارزش ریال دارد کاهش می‌یابد، انتظارات تورمی بالاست و در چنین شرایطی بخشی از توجهات برای حفظ ارزش خرید سرمایه‌های قبلی خانوار به سمت مسکن می‌رود.

از این زاویه می‌توان گفت که افزایش قیمت دلار با افزایش قیمت مسکن همبستگی مثبتی دارد. مضافا این‌ که نهاده‌های تولید مسکن مثل مصالح فلزی و اقلام وارداتی متاثر از نرخ دلار هستند که آن هم تاثیر مثبت در قیمت مسکن دارد.

بنابراین رابطه ارز و مسکن به این نحو است که در کوتاه مدت که شیب افزایش قیمت دلار بالاست، مسکن نمی‌تواند همپای آن جلو برود ولی در طولانی مدت، خود را با آن تطبیق می‌دهد.

در انتها هم توجه شما رو به قیمت تعدادی زمین و ملک کلنگی در تهران جلب می کنیم:

ردیف                  محلهقیمت هر متر مربع(تومان)
1.تهرانپارس، استخر11 میلیون و 580 هزار
2.فردوس، ولیعصر25 میلیون
3.پاسداران، گلستان35 میلیون و 800 هزار
4.فرمانیه، اندرزگو55 میلیون
5.شهر آرا، پاتریس25 میلیون
6.شریعتی، سپاه12 میلیون
7.تهران نو، ایستگاه پل16 میلیون
8.یوسف آباد، ابن سینا40 میلیون
9.میرداماد، البرز23 میلیون و 600 هزار
10.مطهری، سلیمان خاطر24 میلیون و 100 هزار
11.دیباجی، منظریه30 میلیون
12.انقلاب، بهار8 میلیون
13.پاسداران، نگارستان 847 میلیون و 500 هزار
14.ده ونک20 میلیون
15.دارآباد، افتخاری20 میلیون
16.هروی، ساقدوش20 میلیون
17.قیطریه، چیذر40 میلیون
18.کن، 40 تن6 میلیون و 500 هزار
19.الهیه، ماهرو50 میلیون

واحد سرمایه گذاری