معرفی سازه های سبک LSF

سازه های سبک LSF

برتری ‌های یک ساختمان با اسکلت قاب فولادی سازه سبک LSF (ال‌اس‌اف)  نسبت به ساختمانی با اسکلت فولاد گرم، بتن مسلح، سازه چوبی و یا مصالح بنایی رایج بسیار زیاد است. دراین مقاله به بررسی مزایای سازه‌ای (اسکلت) آن خواهیم پرداخت.

این سیستم يكي از شيوه هاي  مدرن اجرای سازه مي باشد كه استفاده آن از سال 1950 در برخی از کشورها از جمله کانادا آغاز گردید، ولی استفاده گسترده آن از سال 1990 مورد توجه قرار گرفت. کارخانه های این سیستم در ایران برای اولین بار در سال 1385 راه اندازی شدند.

سبکی و وزن کم سازه

اصلی‌ترین مزیت سازه LSF سبک بودن آن است. وزن کم سازه محاسن متعددی دارد، از جمله این مزیت ها : صرفه‌جویی در مصرف مصالح، سرعت بالای تولید و اجرا، سهولت در مونتاژ و نصب، حمل و جابجایی آسان قطعات، افزایش ایمنی هنگام ساخت، کاهش ریسک اشتباهات طراحی و تولید حین اجرا، امکان ساخت و اجرا در مکان‌ها و محیط‌ های گوناگون، امکان ساخت به صورت اضافه طبقه / اضافه اشکوب روی همه بناها حتی ساختمان‌های قدیمی میباشد.

سرعت بالای اجرای

دومین مزیت مهم سازه سبک LSF ، سرعت بالا در تولید و اجرای آن است.  همانطور که در بالا اشاره شد بخش مهمی از خصوصیت سازه سبک LSF مرهون وزن کم سازه است که کار را در مراحل اجرایی بسیار سریع و آسان می‌نماید.

ضمن آنکه ویژگیهای طراحی سازه LSF مانند انتقال بار سقفها بوسیله دیوارهای باربر، تیر ریزی یک‌طرفه با جویست‌های نزدیک به هم و عرشه فولادی روی خرپاها و روف پنل‌ها و آماده بودن فریم انتظار در و پنجره و نعل درگاه آن‌ها در کلیه دیوارها، موجب می‌گردد ضمن اینکه ساخت اسکلت و آماده‌سازی آن برای ادامه کارهای ساختمان به سرعت انجام می‌پذیرد، دیگر عملیات ساختمانی تسریع یافته، تکمیل ساختمان زودتر و طبعاً بهره‌برداری و یا بازگشت سرمایه سریع تر محقق گردد.

نسبت بالای مقاومت به وزن عضو

وزن هر متر از یک پروفیل گالوانیزه سرد نورد شده با توجه به ضخامت اندک آن بسیار کم و به نسبت مقاومت آن در جهت‌ها و بارهای گوناگون به تناسب بسیار خوب است. ضمن آنکه سبک بودن قطعات حمل و جابجایی در هنگام تولید، مونتاژ و نصب را بسیار آسان و کم هزینه می‌کند.

مقاومت در برابر خوردگی، پوسیدگی و جانوران موذی ، متریالی غیر آتش‌زا و ناسوختنی ،مزیت‌های زیست محیطی ، پیش ساختگی و تولید انبوه ، عدم تأخیر ناشی از وضعیت آب و هوا در سازه و عدم نیاز به فوندانسیون حجیم از دیگر مزایای سازه های سبک محسوب می شود.

LSF

منبع: کتاب تحلیل سازه های سبک و سایت پرشین سازه

گردآوری : اسماعیل مختاری – کارشناس فنی